Роз’яснення Міністерства соціальної політики України щодо заробітної плати у 2016 році працівників галузі освіти
В 2015 році Урядом прийнято ряд рішень щодо підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери, в т.ч. галузі освіти, шляхом підвищення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (далі - ЄТС).
Всього у минулому році посадовий оклад працівника першого тарифного розряду ЄТС збільшено на 261 гривну або на 31 % (з 852 грн до 1113 грн).
Законом України „Про Державний бюджет України на 2016 рік” встановлено мінімальну заробітну плату у 2016 році у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.
Мінсоцполітики опрацьовується питання щодо підвищення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС, на базі якого розраховуються посадові оклади працівників за іншими тарифними розрядами ЄТС, у зв’язку із зростанням мінімальної заробітної плати на законодавчому рівні з 1 травня та 1 грудня 2016 року.
Відповідно до статті 5 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення ” проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах
фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 80-VIII „Про Державний бюджет України на 2015 рік” установлено, що Кабінетом Міністрів України на 2015 рік затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Враховуючи великі обсяги сум індексації, які склалися внаслідок довготривалого не підвищення доходу, відбулося викривлення структури доходів працівників, коли сума індексації перевищувала розмір мінімальної заробітної плати або була різною в залежності від періодів працевлаштування, а також зростання доплат та надбавок. До того ж, в умовах обмежених фінансових ресурсів не всі підприємства, установи та організації мали можливість забезпечувати у повному обсязі виплату сум індексації, яка зростала великими обсягами. Тому виникла необхідність упорядкувати структуру заробітної плати з урахуванням сум індексації, які склалися у грудні 2015 року.
У зв’язку з цим прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 1 1.02.2016 № 77).
Вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України збільшено базовий посадовий оклад працівника І тарифного розряду з 1012 гривень до 1113 гривень. Ця постанова застосовується з 01 грудня 2015 року.
Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року.
Право на індексацію у 2016 році настане, коли індекс споживчих цін перевищить поріг індексації, який відповідно до статті 4 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення” з урахуванням змін, внесених Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-УІІІ, із січня 2016 року становить 103 відсотки.
Крім того, внесені зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, відповідно до яких запроваджено єдиний механізм нарахування індексації у разі, коли відбувається підвищення тарифних ставок (окладів).
Разом з тим зазначаємо, що за повідомленням Мінфіну у 2016 році видатки на оплату праці працівників бюджетної сфери (без нарахувань) у порівнянні з 2015 роком збільшено більш ніж на 16 відсотків, отже питання зменшення фактичного розміру заробітної плати працівникам за рахунок невиплати індексації є некоректним.
З метою недопущення зниження грошового доходу працівників керівники підприємств, установ та організацій у 2016 році мають вживати заходи щодо збільшення заробітної плати за рахунок підвищення розмірів (встановлення) доплат, надбавок та премій у межах фонду оплати праці.